Závodit se spotřebou pod 3 litry na 100? Ano

33 let se pravidelně pořádá unikátní závod, který nese název Škoda Economy Run. Z něho už poměrně jasně vyplývá, o co vlastně půjde. V případě tohoto závodu se totiž nehodnotí pouze to, kdo jako první projede cílem, ale hodnotí se také to, jaké dosáhl spotřeby. Ten vůz s nejlepším poměrem průměrné rychlosti a zároveň té nejmenší spotřeby jasně vyhrává. A právě letošní rok byly výsledky velmi zajímavé, jelikož by se dalo říci, že na prvním místě seč umístili hned dvě posádky. Tedy alespoň pokud se podíváme na jejich těsný rozdíl.

Pro koho je soutěž určena?

Jak už napovídá z názvu, tento závod je určený výhradně pro vozy Škoda, a to bez ohledu na to, zda mají pod svou kapotou naftový, nebo benzinový motor. Závod se jede na území naší republiky a dosahuje délky okolo 300 kilometrů, přičemž jedna ze zastávek je samozřejmě u mladoboleslavské automobilky, která je logicky hrdým patronem.

Jelo se v pěti kategoriích

Letošní závod se jel hned v pěti kategoriích, do kterých byly jednotlivé vozy umístěny, a to hlavně s ohledem na jejich skutečnou, ale také papírovou spotřebu. Celkové rozdělení doplňují ale i objemy jednotlivých motorů, nebo rychlosti, kterých může daný vůz dosahovat. To vše pro maximální konkurenci v dané skupině.

Kolik byla ta nejlepší spotřeba?

A pokud vás zajímá, za kolik se dá třistakilometrová trať ujet, tak vás hodnota poměrně překvapí. Výsledná posádka to totiž zvládla se spotřebou 2,95 l/100 km. A to rozhodně neměla žádný vůz z posledních let, jelikož vše zvládla s modelem Škoda Octavia 2.0 TDI Combi z roku 2006. Na druhém místě poté skončila posádka s vozem Škoda Fabia 1.4 TDI, která dosáhla stejné spotřeby, ale bohužel pomalejší průměrné rychlosti. A to ale pouze o 0,15 km/h. Průměrná rychlost vítězné posádky byla 54,77 km/h.

Ukázka, že se dá jezdit skutečně levně

A co daný závod kromě toho, že je dobrým PR pro škodovku přinese? Logicky jasnou ukázku toho, že pokud jme zkušení řidiči a máme skutečně citlivou nohu na plynovém pedálu, dá se jezdit opravdu velmi levně, a to doslova bez ohledu na to, jaký vlastně máme vůz. Ostatně aktuálně vysoké ceny pohonných hmot jasně směřují k tomu, že svůj soukromý závod Škoda Economy Run bude zanedlouho zkoušet každý se svým autem, jelikož vysoká spotřeba výrazně zvyšuje náklady na jakoukoliv cestu. A to kamkoliv.