Volba auta dle různých požadavků

autoPři výběru auta každý postupuje dle jiných kritérií. Pro někoho je důležité zrychlení a maximální dosažitelná rychlost, pro dalšího pak vtěstnání početné rodiny, včetně domácích zvířat a nerudné tchýně, jejíž místo bez ohledu na její pohodlí se bude nacházet co nejdál od řidiče. Snem každého takového řidiče by asi byla přídavná sedačka umístněná na tažném zařízení úplně mimo uzavřený prostor vozidla. Další pak upřednostňují terénní zdatnost, která se využije jak při jízdách mimo silnici, tak dost často právě na ní. Najdou se však i řidiči uvažující se značným časovým náskokem a ti pak dávají přednost vozidlům, které se dají dobře tlačit.

durPřiznejme si, že naše silnice neodpovídají požadavkům rychlých vozidel a já mnohdy dost obdivuhodně vzhlížím na auta, která mají světlost takřka kopírující povrch vozovky.  Už samotné přejetí zpomalovacího prahu může pro takto upravené vozy znamenat problém. Pak při zvážení reálného stavu vozovek se může zpomalovací pruh zdát jako zanedbatelné zvlnění.  Při dobré znalosti jistého úseku se může s podobným vozem při velké obezřetnosti jezdit, ale v neznámém terénu je nebezpečí poškození skutečně obrovské. To platí také u snížené viditelnosti, kdy je potřeba sledovat koncová světla u vozu před vámi. Snažit se kopírovat úhybné manévry a okamžitě dupnout na brzdu v okamžiku kdy vám zmizí z pohledu. Je nutné si stále připomínat, že velikost děr na silnici neomezuje žádná norma.

hupTyto a podobné poznatky snad do budoucna využijí výrobci vozidel. Náprava stavu vozovek je nereálná a tak nebude v budoucnu asi zvláštností potkat na silnici vozidla pásová, pro která zoufalý stav vozovek nebude představovat takovej problém. Když už narážím na možné vylepšení, nebude od věci dořešit i tu sedačku na tažném zařízení.

Vložit komentář

Můžete použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>