Na co si dát pozor při koupi ojetého auta?

Chystáte se na pořízení ojetiny, ale děsí vás představa, že si z autobazaru odvezete Potěmkinovu vesnici? Připravili jsme pro vás několik praktických doporučení, které vám při výběru ojetého auta přijdou vhod!

Zkontrolujte si, co kupujete

Buďte důslední a porovnejte, zda vozidlo odpovídá parametrům uvedeným v technickém průkazu. Soustřeďte se na kontrolu roku výroby podle kódu na sklech, sedadlech, bezpečnostních pásech a dalších místech.

Pokud některé ze skel nemá stejný kód jako ostatní, došlo k výměně. Mohlo dojít jen k prasknutí, ale v horším případě k havárii. O to více se zaměřte na danou část karoserie vozu.

Nejdůležitějším číslem je kód VIN. Najdete ho v motorovém či zavazadlovém prostoru, na přepážce mezi kabinou vozu a motorem a dalších místech. Nesmí být pozměněn či viditelně přeražen. Některé ojeté vozy mají VIN pod čelním sklem.

Zkontrolujte také typový štítek, typ a výrobní číslo motoru. Rozhodně nekupujte auto s poškozeným nebo jinak upraveným číslem motoru!

auto-moto-web.eu_auto-vyhybka_cz_01

Odkud vozidlo pochází?

Koupě automobilu přes inzerát je riskantní. Mnohem bezpečnější jsou ojeté vozy na prodej v renomovaných autobazarech, které vám garantují původ vozidla. Vyhnete se tak velkým nepříjemnostem souvisejícím s pořízením odcizeného automobilu. Pokud jde o vozidlo individuálně dovezené ze zahraničí, investujte do prověření v zemi původu.

Příkladem spolehlivého prodejce je autobazar PrahaAuto Výhybka, který prodává jen ověřené vozy.

auto-moto-web.eu_auto-vyhybka_cz_02

Prověřte technický stav vozidla

V rámci kontroly technického stavu prověřte barvu a odstín laku (za denního světla), spoje a tmelení karoserie, stav interiéru, funkčnost elektrických součástí, odklon kol, chod motoru i barvu kouře linoucího se z výfuku.

Pokud automobilům po technické stránce nerozumíte, navštivte autobazar společně s nezávislým odborníkem. Pamatujte si, že důslednost vám ušetří spoustu starostí, času a peněz.

Vložit komentář

Můžete použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>