Řidič z povolání je cenný pracovník, o kterého dopravci bojují

Česká republika zažívá nedostatek řidičů. Chybí zejména profesionální řidiči kamionů a ještě větší poptávka je po řidičích autobusů. Pokud se bude situace vyvíjet tak jako doposud, do deseti let už nebude mít kdo vozit lidi.

Nedostatek řidičů z povolání je stále markantnější. Ještě relativně nedávno sháněly firmy méně než 1500 zaměstnanců. Nyní je nabídka volných pracovních pozic více jak čtyřnásobná. Celkové číslo je zřejmě ještě vyšší, protože zdaleka ne všichni dopravci spolupracují s Úřadem práce ČR.

auto-moto-web.eu_king-skoleni_cz_01

 

Na základě údajů Českého statistického úřadu přitom vlastní profesní průkaz řidiče cca 300 tisíc řidičů. Tisíce z nich však každoročně odchází do ciziny a další tisíce končí. Přestože průměrný roční nárůst činí zhruba deset tisíc nových řidičů, úbytek téměř dvojnásobný. Navíc – ne každý držitel profesního průkazu řidiče pracuje jako řidič z povolání.

Poptávka po řidičích přitom roste. Ekonomika jde nahoru a objemy přeprav se zvedají o desítky procent. Firmy mají dostatek peněz na pořízení nových automobilů, ale paradoxně je nemá kdo řídit. Ještě kritičtější situace panuje v autobusové dopravě.

Průměrný plat řidiče kamionů je přitom velmi slušný. Po započtení diet a benefitů se částka vyšplhá až na 34 – 40 tisíc korun čistého. Ještě lákavější je práce v zahraničí. Například v Německu průměrný plat dosahuje na 2500 eur, což že téměř 68 tisíc korun. V některých spolkových zemích si řidičů cení ještě více. Toho jsou si čeští řidiči vědomi a často se nechávají lepšími platovými podmínkami zlákat.

auto-moto-web.eu_king-skoleni_cz_02

Podmínku pro výkon práce řidiče z povolání je absolvování zkoušek na profesní průkaz řidiče. Tyto kurzy pořádá například pražská autoškola KING, která úzce spolupracuje s Úřadem práce ČR. Mimo jiné zajišťuje také školení řidičů referentů a školení bezpečnosti práce. Chcete-li se o podmínkách kurzu dozvědět více, přečtěte si informace na www.autoskolaking.cz.

 

Vložit komentář

Můžete použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>