Kdy přezout na letní pneumatiky?

Počasí už pomalu naznačuje, že zima je u konce a v nejbližších týdnech se objeví první jarní dny. Na to řada z nás zareaguje nejenom změnou šatníku, ale měla by na to zareagovat také přemýšlením nad tím, kdy je vhodná doba na výměnu pneumatik u svého vozu. Aktuálně bychom stále měli mít na svém voze zimní model. Pokud se budeme držet zákonného data, potom je ideální datum na výměnu 31. března. V tu chvíli bychom tedy měli letní pneumatiky přezout, pokud chceme naplnit zákonem stanovené podmínky. Ty jsou však dále rozváděny, jelikož souvisí i s tím, jaké je k danému datu počasí. Pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, či se dá předpokládat námraza, zimní pneu na autě musíme ještě nechat.

Jak je to s teplotami?

Samozřejmě ne vždy je dobré spoléhat se pouze na datum uvedené v zákoně. Velkou roli by měl hrát i náš rozum a posouzení, zda nepřezout dříve. Mezní teplotou je 7 stupňů Celsia. Právě v tu chvíli totiž mohou zimní pneumatiky ztrácet své pozitivní vlastnosti. A tak i ukazatel na teploměru může být dobrým podnětem k tomu, proč raději přezout dříve. Vždy mějte na paměti, že rozhoduje i to, aby se jednalo o teplotu dlouhodobou. I když krátkodobě může být tato hranice překročena, ne vždy to znamená nutnost ihned navštívit pneu servis.

Proč vlastně přezouvat?

Především kvůli naší bezpečnosti. Jak jsme zmínili, zimní pneumatika je vyrobena tak, aby poskytla optimální vlastnosti při teplotách pod 7 stupňů. Naopak pneumatika letní je vyráběna z tvrdších směsí, což zvyšuje pozitivní vlastnosti právě při vyšší ch teplotách. Správná volba s ohledem na roční období tak má vliv kromě bezpečnosti i na komfort jízdy, na délku brzdné dráhy, nebo třeba o na spotřebu paliva. Navíc se zimní pneu během léta výrazněji sjíždějí, takže neušetříme téměř nic.

Pokud si naopak v zimě necháme pneumatiky letní, riskujeme špatnou ovladatelnost na sněhu, popřípadě i velmi zhoršený záběr. A to pokud máme pneu zcela nové, jelikož zimní modely mají tvar dezénu zcela jiný.

Jak na výměnu? Doma nebo v pneuservisu

Pokud máte i druhou sadu pneumatik na discích, není problém zvládnout výměnu svépomocí. Stačí pár desítek minut času, klíč na kola a samozřejmě hever. Pokud však chcete daný čas ušetřit, nebo potřebujete pneu navléci na současné disky, navštivte pneuservis. Jedničkou v oboru je určitě společnost BestDrive, která nadchne profesionálním přístupem, rychlostí, ale také příznivými cenami. Většina výměn je samozřejmě realizována na počkání s jistotou prvotřídní kvality. Nejenom díky zkušeným zaměstnancům, ale i díky nejmodernějšímu strojnímu vybavení.

Výhody pneuservisu ale spočívají i v doplňkových službách, jakými je ekologická likvidace již nepoužitelných ojetých pneu, nebo skladování těch mimosezonních.

Vložit komentář

Můžete použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>