Je důležité mít zapnutý pás

V posledních dnech přišel Besip se zcela novou kampaní, která přímo cílí hlavně na používání bezpečnostních pásů. Ty jsou dnes nedílnou součástí každého nového automobilu. Poprvé se do nich začaly montovat zhruba před sedmdesáti lety. Zatímco dříve jejich povinnost použití nebyla, dnes už je. A díky tomu také klesá počet těch, kterým hrozí přímé riziko smrti při dopravní nehodě.

Testy jsou jasné

Samozřejmě nejenom kampaně Besipu, ale i další nabádání není postaveno jenom na domněnkách několika lidí, kteří chtějí bezpečnost na silnicích propagovat. Využití a kvalita bezpečnostních pásů je pravidelně testována. I díky tomu jsou k dispozici data, která jasně přesvědčí každého, kdo chce na silnice vyrazit. Poměrně zajímavá čísla jsou spojena i s malými rychlostmi, konkrétně tedy jenom s padesátikilometrovou rychlostí. Pokud v této rychlosti dojde ke srážce s jiným vozem, je účinnost pásů více než 40 procent.

Ještě lépe nám mohou pomoci v případě, kdy se vůz převrátí přes střechu. V takovém případě si můžeme být jisti tím, že je jejich účinnost větší, než 75 procent. To jasně ukazuje, že nás zkrátka pevně upevní v sedačce a my tak nemáme možnost jakkoliv putovat v rámci celého interiéru vozu. Samozřejmě čím rychleji jedeme, tím mohou být problémy větší a tím větší zraněné riskujeme. V rámci nárazu to jsou hlavně vnitřní orgány, mozek a lebka, ale hrozí i riziko odtržení našich velkých cév.

Neznalost je stále vysoká

Ačkoliv by se dalo očekávat, že znalosti jsou v tomto ohledu velké a dostatečné, není tomu tak. Konkrétně se podívejme na to, jak je to s kombinací pásů a airbagů. Tato kombinace je nezbytná, jelikož bez pásu je airbag nebezpečnější, než pokud by ve voze nebyl. A jak je to v mysli mnoha řidičů? Myslí si, že je airbag zachrání sám od sebe a tak pás mít nemusí. A důsledky tohoto smýšlení mohou být skutečně fatální. To dávají za pravdu nejenom dopravní experti, ale také policie a všechny statistiky.

Vložit komentář

Můžete použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>