Ceny a dostupnost autosoučástek

Stále častěji platí, že čím novější vozidlo, tím dražší jsou jeho autosoučástky. Může se jednat o vozidla jak z domácího tak i zahraničního automobilového trhu.

Příčiny drahoty

Nejčastějším důvodem, proč je ta či ona součástka do auta drahá, je dostupnost, výrobce a ojedinělost. Zahraniční výrobci a dovozci sice zprostředkovávají prodej jednotlivých autodílů, ale právě toto zprostředkování často navyšuje konečnou sumu, za níž odběratel (kupující) součástku zaplatí. Setkáte se však s tímto jevem i u mnoha „domácích“ výrobců.

Některé součástky do auta jsou navíc velmi těžko dostupné, a je třeba, je objednávat přímo od výrobce nebo od specializovaných prodejců. Existují i takové autodíly, které je nutno vyrobit na zakázku. Jednoduše se jedna věc velmi prodraží.

Ten, kdo má doma v garáži například ŠKODA 120L sežene součástky na tento typ auta mnohem snadněji a navíc i mnohem (mohem) levněji, než na vozy novější výroby. Některé mohou stát jen pát korun, nebo se dají, v ještě použitelném stavu, sehnat na mnoha autovrakovištích. Přestože existuje hodně prodejen s autodoplňky určité značky vozidel (OPEL, ŠKODA, RENAULT, PEUGEOT, atd.), zaměřené na jednotlivé modely vozů, ne všechno v nich seženete.

Pokud se jedná o věci jako svíčky, žárovky, těsnění, klínové řemeny apod., nebývá to zas až takový problém. Co když ale vaše vozidlo potřebuje opravit startér, nebo je nutné vyměnit celý motor? Kdo si to umí opravit doma svépomocí (tzv. doma na koleni), je ušetřen navýšení ceny za poplatek za práci, jež by zaplatil v servisu. Tak či tak je třeba onu konkrétní věc sehnat a v autě vyměnit za věc poškozenou.  Objednáváním z jiných zdrojů se cena může navýšit, a k tomu musí dotyčný obrnit a trpělivě čekat, než daná součástka dorazí.

Někteří motoristé se také naučili objednávat takovéto věci přes internet (různé internetové obchody). Součástka bude buďto dopravena přímo objednávajícímu až domů, nebo do„meziskladu“ (odběrové místo). I zde je potřeba počítat s poplatkem za dopravu nebo s poplatkem za uskladnění. Tato přirážka k ceně autodílu je vlastně i pochopitelná.

Všichni podnikatelé se totiž snaží jen vydělávat peníze. Vše na všem závisí, a proto se ceny odvíjí od druhu součástek, dostupnosti a závisí na mnoha dalších faktorech, které obvykle konečný odběratel (kupující) příliš nevnímá. Holt, se musíme smířit s tím, že za všechno se platí a nic není zadarmo.  

Vložit komentář

Můžete použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>