Autonomní vozy mají stále řadu problémů

Co jsou autonomní vozy? Jedná se o automobily, které dnes vyvíjí celá řada automobilek. A dá se očekávat, že je ještě dlouhou dobu vyvíjet bude. A to nejenom pro celkovou náročnost, ale hlavně proto, že bude potřeba vyřešit několik problémů, které jsou spojeny s umělou inteligencí. Připomeňme, že dané vozy by měly fungovat na principu automatického řízení, bez jakéhokoliv zásahu z řidičovy strany. A to může přinášet nejenom výhody, ale také komplikace.

Jak je to s krizovými situacemi?

I ty samozřejmě bude daný vůz umět dobře vyhodnotit. A to tak, že celé řadě z nich bude umět předejít, což se může pozitivně podepsat i na počtu dopravních nehod. Vše však záleží hlavně na konkrétním programování, ale i zkušenostech a konkrétní situaci, která nastane. A v tomto případě přichází na řadu jedno velké dilema, nad kterým si vývojáři stále lámou hlavu. Představte si situaci, kdy jedete autem po silnici a rázem se z protisměru vyřítí kamion. Mezi možnosti patří pouhé brzdění, nebo snaha strhnout volant. Takto by se jistě zachoval každý z nás. Co když jde ale po krajnici chodec?

Koho obětovat?

Je jasné, že v reálném životě bychom měli na rozhodnutí zlomek sekundy a více by rozhodoval instinkt, než přemýšlení. Umělá inteligence je však založena právě na možnostech vyhodnotit situaci. Pokud vyhodnotí, že srážka s kamionem by pro vás byla smrtelná, ale stejně tak by došlo při stržení řízení k zabití chodce, je zde dilema. A právě na to se dnes zaměřují nejenom experti na vývoj, ale třeba také na psychologii, stejně jako na etiku. A ani vyřešením tohoto problému není vývoj u konce, jelikož stále nebude jasné, kdo bude za případnou smrt (ať už kohokoliv) zodpovědný. Bude to auto, jeho výrobce, nebo jeho majitel? Cesta zkrátka není jednoduchá, a jak se ukazuje, bude trvat ještě hodně dlouho, než provoz ovládnou auta bez řidiče.

Vložit komentář

Můžete použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>