Automobilka Volvo chystá unikátní projekt související s informacemi o stavu silnic

Volvo nejsou pouze automobily nákladní nebo osobní, ale jsou to také technologie, které jsou přímo spjaté právě s bezproblémovým provozem na našich silnicích. Pokud bychom měli být konkrétní, je tou nejpodstatnější novinkou určitě systém nazývaný jako ITS, tedy Inteligent Transport Systém. Ten je zatím ve fázi vývoje, ale pokud vše dopadne dobře, mělo by se jednat o zlomovou technologii, která zajistí mnohem větší bezpečnost na silnicích.

Automobily komunikují spolu

Ačkoliv současné verze jsou napojeny i na správu silnic, to hlavní, na čem je tento projekt založen, to je vzájemná komunikace mezi jednotlivými vozy. Díky tomu by bylo možné sdělit informace třeba o tom, jaký je stav vozovky na konkrétním úseku – tedy zda ji pokrývá led, či je mlha, nebo lze očekávat jiné nepříjemnosti. V podstatě by spolu jednotlivé vozy automaticky komunikovali. Vůz, který by se ocitl v nestandardních podmínkách, by automaticky vyslal zprávu, která by se následně dostala i k ostatním vozům, které na daný úsek brzy dojedou. Tím by jejich řidiči mohli včas reagovat a tím by se předešlo případné nehodě. Mimo to samozřejmě může daný úsek sloužit také silničářům, kteří se prostřednictvím něho také dozvědí případné problémy a budou tak moci reagovat.

Vydání je na spadnutí

Ačkoliv se na projektu pracuje už několik let, nyní už vše vypadá, že by mohlo dojít k uvedení do reálného provozu. Tedy zbývá už jenom několik posledních kroků, a to zkušební a ověřovací fáze. Ta by měla být u konce do několika měsíců a tak je možné se tohoto systému skutečně dočkat i letos. Samozřejmě nejsou to jediné plány, které Volvo ve světě dopravy má, jelikož od roku 2020 má cíl takový, aby ve vozech automobilky nebil nikdo vážně zraněn ani usmrcen.  A tento systém samozřejmě s daným směrem a danou koncepcí přímo souvisí. V plánu je ale i mnoho dalšího.

Vložit komentář

Můžete použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>